Vége lett az érettséginek. Sokan szokták kérdezni ilyenkor, hogy mégis mit kellene csinálni, mitévő legyek? Mi lenne a legjobb módja annak, hogy a megszerzett tudásom kamatoztathassam, és fejlődhessek? A legtöbben az egyetemi képzés mellett teszik le a voksukat, de sokan folytatják tanulmányaikat másképp – például tanulnak ki értékes szakmákat. Vajon mi lenne a lehetséges legjobb opció számomra? Többet ér egy szakma, mint egy egyetemi diploma? Mi az igazság? Vannak, akik külföldre mennek dolgozni pár évet érettségi után. Ez mennyire jó ötlet?
Elit gimnáziumból kikerülve
Sokak számára már csak természetes, hogy egy elit iskolát elvégezve egyetemen fogják folytatni tanulmányaikat. Ilyenkor a társaktól való nyomás is nagy lehet – és való igaz, hogy egy erős gimnázium remek alapokat adhat ahhoz, hogy valaki a legkeményebb egyetemi szakokon is megállja a helyét.
Érdemes lehet tisztában lenni azzal, hogy a legnehezebb egyetemi szakok még az elit tagozatoknál is nehezebbek. Számos ember nyilatkozott úgy, hogy egy jogi, orvosi, vagy műegyetemen kiadott diplomát nehezebb megszerezni, mint egy elit gimnáziumban helyt állni.
Ha jól sikerült az érettségid, akkor nincs mitől tartanod, de tartsd észben, hogy bizonyos esetekben komoly küzdés vár rád a későbbiekben.
Közepesen erős gimnáziumokban érettségizve
Mi a helyzet abban az esetben, ha közepesen erős gimnáziumba jártál? A legtöbb esetben egy közepesen nehéz egyetemi szak elvégzése nem fog kibírhatatlan kihívást jelenteni számodra. Egy matematikus, programtervezői, mérnöki, vagy természettudományos képzés ugyanúgy teljesíthető a későbbiek során, csak többet kell majd készülnöd, de minden a hozzáállásodon múlik.
Szakközépiskolákkal mi a helyzet?
Szakközepekből érkezve sokszor nehezebb lehet egy felsőoktatási intézményt elvégezni, ez természetesen a technikum hírétől és az oktatás színvonalától függ. Egy jó műszaki szakközépiskolából van esély műszaki egyetemi diploma megszerzésére, és egy közgazdasági középiskolából lehet pénzügyi diplomát szerezni. Sokak szerint nincsenek is igazán hátrányban az innen érkező felvételizők – hiszen a legtöbb szakmai tantárgyból már jó felkészítést kaptak.
Érdemes-e OKJ tanfolyamot végezni vagy szakmát szerezni?
Vajon érdemes lehet OKJ képzésre jelentkezni rögtön az érettségi után? Ez a kérdés rengeteg embernek feladja a leckét. Tény és való, hogy egy autóvillamosság szerelői szakképesítés, vagy egy mérlegképes könyvelő OKJ rendkívül keresett a munkaerőpiacon – ráadásul, megfelelő szakmai technikumból érkezve ezen képesítések megszerzése mindössze egy évet igényel.
A szakmák rendkívül értékesek – azonban ne felejtsük el azt a tényt, hogy a munkáltatók általában többre értékelik a diplomákat. Egy pénzügyi főiskola elvégzése után automatikusan mérlegképes könyvelői szakképesítést is szerzel, és van lehetőség más irányban továbbtanulni mesterképzésen. Abban az esetben, ha gépészmérnöki alapdiplomát szerzel, többre fognak értékelni a munkaadóid, mintha egy sima autófényezői, mechatronikai vagy hegesztői szakképesítésed lenne - kis hozzátanulással akármelyik munkakörben el fogsz tudni helyezkedni, ráadásul több fizetésért.
A lehetőségeinket nekünk kell mérlegelnünk. Amennyiben erős alapokkal rendelkezünk, és megvan bennünk a lendület, érdemes lehet mindenképp egyetemre vagy főiskolára beiratkozni.
Mi ér többet? Egy egyetemi diploma, vagy egy szakma?
Sokan szokták kérdezni, hogy mi ér többet – egy szakma, vagy egy egyetemi diploma? Jómagam egyetemi végzettséggel rendelkezem, és gimnáziumban érettségiztem le – műszaki diplomámat az Óbudai Egyetemen szereztem meg 2020-ban. Az egyetemen számtalan olyan ember volt, akik technikumokból felvételiztek, így úgy gondolom, hogy elfogadható rálátással rendelkezem az adott területen.
Vannak kifejezetten jó szakmák – például az autószerelői, autóvillamossági. Ezekkel könnyű jól fizető állást szerezni, míg vannak olyanok, amelyeknek a piaci értéke alacsonyabb.
Vannak kifejezetten értékes egyetemi diplomák – ilyenek például a gépészmérnöki, mechatronikai, villamosmérnöki, programozói, pénzügyi végzettségek, és persze sok olyan egyetemi szak van, amelynek a piaci értéke alacsonyabb.
Szakma vagy diploma?
Ez a kérdés csupán rajunk áll – de legyünk megfontoltak a kiszemelt képzési intézménnyel kapcsolatban, hiszen nagyobb eltérés lehet ezek színvonalassága között is. Nem egyformán elismertek például a különféle mérnöki karok, ahogy a szakképzést nyújtó intézmények sem érdemes lehet különféle Facebook csoportokba belépni és ott érdeklődni a témával kapcsolatban.
Komment írása