A kárpit tisztítás házilag soha nem egyszerű feladat. Nagyon sokszor megfigyelhető, hogy egy kárpit-lehet ez akár ágy, ülőgarnitúra vagy szőnyeg-valamilyen okból lekoszolódik. Ennek sokféle oka lehet: általános porosodás, tinta, esetleg egy kiömlött üdítő-egyre megy. Valamilyen módon meg kellene szabadulnunk a rút szennyeződésektől, és ez márpedig nem feltétlenül egyszerű feladat. Ilyenkor felmerül a kérdés: mégis mit tehetünk annak érdekében, hogy a kanapénk és ülőgarnitúránk a lehető legtisztább maradjon? A kérdés természetesen sok mindentől függhet. Mikor történt az incidens? Milyen kanapénk és ülőgarnitúránk van, milyen anyagból? Milyen az ülőgarnitúra színe? Ezek mind-mind fontos részletkérdések. Íme, szaki blogunk legújabb írása részletesen körüljárja a témát. A cikk elejére egy kis spoiler: lehet egyénileg is tisztítani, de sokszor jobban járunk, ha takarítóra bízzuk a munkákat.
Milyen koszolódások képzelhetők el?
A teljesség igénye nélkül érdemes lehet párat felsorolni azok közül a koszolódási fajták közül, melyek előjöhetnek kanapék és ülőgarnitúrák esetén. Melyek lennének ezek?
Tinta. Olyan emberek esetén, akik rendszeresen végeznek otthoni papírmunkát, könnyedén előfordulhat, hogy hogy a különféle kárpitelemekre tinta kerül. Tipikus példa lehet erre például az, amikor valaki az ágyában használ tollat és az ott maradt írószer egyszer csak széttörik.
Hányás. Bizony, sokkal többször jelenthet problémát ez, mint gondolnánk. Egy buliból hazaértő fiatal könnyedén lehet, hogy hányadékkal fogja megtölteni azt az ágyat, vagy alvásra alkalmas kanapét, amire leheveredik.
Pisa. Ez a veszély leginkább azokban a lakásokban lehet probléma, ahol kisgyerekkel kell számolni. Elsősorban az ágyainkat veszélyezteti, és a szag büdösé, gyakorlatilag elviselhetetlenné válhat, még a hányást is felülmúlva.
Penészesedés. A penész nagyon veszélyes, és élettanilag is nagyon káros. Ilyenkor általában már érdemes profi szakértői segítséget kérni annak érdekében, hogy a megfelelő tisztaság létrejöhessen.
Üdítőital. Legyen szó akár egy otthoni filmnézésről, vagy pedig egy jól sikerült házibuliról, nagyon gyakran megeshet, hogy üdítőital kerül a kárpitra. Ez még talán a kevésbé veszélyes esetek közé tartozik.
Porosodás. Ez egy olyan típusú probléma, ami gyakorlatilag bármely kárpitot károsíthat, igaz, hogy az összes közül talán ez a legkevésbé veszélyes.
Mik az általános alapelvek kanapé tisztításkor?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mik azok az általános alapelvek, melyeket érdemes lehet alkalmazni. A kanapék és ülőgarnitúrák anyagukat tekintve számtalan variációban képzelhetők el, például bőr, szöveg, textilbőr, textilszövet anyagokból-ezeknek a variációja is számtalan lehet, gondoljunk csak például a szövet anyagra. A folt is számtalan forrásból száramazhat. Ezért, első körben beszéljünk általános alapelvekről:
1, A folt dörzsölése körkörösen történjen, kívülről befelé. Ezzel azt fogjuk elérni, hogy minden egyes rész tisztítás alá kerüljön, de a szennyeződés ne terjedjen tovább.
2, Az első próbálkozás mindig egy olyan helyen történjen, ami kevésbé látható, amennyiben ez lehetséges. Ez azért nagyon fontos, mert így kevesebbet kockáztatunk. Amennyiben a számításaink beválnak, nyugodtan használjuk a megfelelő módszert mindenhol.
3, Lehetőség szerint hasonló szövettel próbáljunk meg tisztítani, mint ami a koszolódott változat. Ennek nyilvánvalóan az az oka, hogy ez által sokkal kevesebbet kockáztatunk. A szövet erős dörzsölés során mindig sérülhet. A hasonló anyaggal való dörzsölés általában nem árt. Ezért nem kifejezetten érdemes erős dörzsanyagokat használni.
4, Ne álljunk neki a komplett kárpit kitisztításának addig, ameddig nem találtunk egy olyan módszert, ami beválik és sikeres.
Miért fontos a megfelelő körültekintés kárpit tisztításkor?
Nagyon fontos, hogy a lehető legmegfelelőbb körültekintéssel járjunk el, amennyiben kárpitozott bútort szeretnénk tisztítani. Sokféle csodapatika kapható manapság, sokszor érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy valamilyen professzionális kárpittisztító szert vásároljunk. Ezeket azonban csak szakértelemmel érdemes használni-a különféle dózisok nagyban eltérhetnek. Ha rosszul csináljuk, több kárt okozhatunk, mint hasznot.
Mik a legjobb házi praktikák?
Sokféle házi praktika van, amivel lehet kárpitot tisztítani kisebb-nagyobb eredményekkel. Ezek a megoldások élettanilag jobbak, mint az erős vegyszerek, viszont sok esetben kielégítő megoldást nyújthatnak. Melyek lennének ezek? Lássuk!
Az ecetes kárpittisztítás – az igazi sztár!
Az ecetes kárpittisztítás a régi házi praktikák gyöngyszeme. Alapvetően, ha nem kifejezetten súlyos szennyeződésről van szó-például beleivódott hányásról – akkor az ecetes tisztítás nagyon célravezető lehet. Ez egy egész jól bevált technika, még akkor is, ha egyébként kissé „régies”, és az esetek nagy részében kiválóan működik. Az eredmény egyik legfőbb hatása, hogy a darab újra a régi színében fog pompázni.
Ennek a lényege, hogy 1.5 evőkanált sót kell feloldani egy kis üveg ecetben, és ezzel dörzsölgetni a foltot körkörösen. Ezzel a módszerrel a baktériumokat is eltűntetjük és jó eséllyel a kellemetlen szagokat is. Nyugodtan dörzsöljük bele a kárpitba az ecetet, a szokásos befelé körkörös mozdulatokkal. Utána pedig egy kicsit várjunk, és porszívózzunk egy jót.
A szódabikarbóna-a szagtalanítás királya
A szódabikarbóna kifejezetten jó választás lehet, amennyiben szagtalanításban gondolkodunk. A helyes lépés: szórjuk be szódabikarbónával a kárpitot, majd hagyjuk 20-30 percig állni az egészet, végül porszívózzuk át a darabot, amennyiben szükséges. Az eredmény azonnali lesz, és látványos.
Milyen eszközöket kaphatunk a patikákban és drogériákban?
Felmerülhet bennünk a kérdés: amennyiben nem „hagyományos” házi megoldásokhoz fordulunk, milyen egyéb lehetőségeink vannak még ezen felül? Nos, ilyen lehet például a házi patikák és drogériák választéka. Mivel lehet érdemes próbálkozni? Például kézi és gépi tisztítószerekkel.
A kézi tisztítószerek ára pár ezer forintig terjed. Ezek közé tartozik például a Vanish. A tisztítás jellemzően száraz, vagy nedves ruhával történik, azonban mindig a megfelelő útmutatót tartsuk szem előtt, melyet a gyártó előír.
A gépi tisztítószerek általában valamilyen porszívóval használhatók. Itt is a használati útmutatót kell figyelembe venni, a megfelelő időtartamokra és összeállításokra vonatkozóan.
Milyen a szárazhabos tisztítás?
A szárazhabos tisztítási technológia igen elterjedt manapság. Ahogy a neve is sugallja: egy száraz tisztítási technológia. Ennek egyik hatalmas előnye, hogy a szövet nem képes átnedvesedni, így hamar megszáradhat. A tisztítás tulajdonképpen egy hosszúnyelű kefére kent száraz habbal történik. Az eljárás végén porszívózással tűntetjük el a szennyeződéseket, de mindig várjuk meg a teljes száradást.
Miben különbözik a szövet és bőr anyag tisztogatása?
Képzeljük el, hogy otthon, filmnézés közben egy pohár bor kiloccsan a kanapénkra. Rögtön felmerülhet bennünk a kérdés: mégis milyen következménye lehet mindennek? Hiszen, gondoljunk csak bele: az eredmény némileg elérő lehet annak függvényében, hogy mire kerül a szennyeződés. Amennyiben egy szövet anyagra kerül a folyadék, más a helyzet, mintha például bőrre. A szövet azonnal „beissza” a folyadékot, míg a bőrről lepereg. Ebből következik, hogy számos esetben a bőr kanapékat könnyebb tisztítani.
A szövet anyagok tisztításánál először porszívózni érdemes, utána pedig letörölgetni a darabot egy megfelelő oldattal. Ez állhat például ecetből és vízből, vagy citromléből és vízből.
Amennyiben bőr ülőgarnitúrát szeretnénk tisztítani, mindig érdemes lehet végig gondolni, hogy a megfelelő tisztítószert alkalmazzuk-ezek kényesebbek lehetnek. Előfordulhat például, hogy a bőr kanapé ragacsossá válik. Bizonyos tisztítószerek alkalmazása után a darab portaszító lesz, így tovább maradhat tiszta. Érdemes olyan tisztítószert választani, ami környezetkímélő, például nincsenek benne kőolaj származékok.
Órák mennek el tisztítással minden alkalommal. Mit tehetünk ez ellen?
Felmerülhet bennünk a kérdés: mégis mit tehetünk, amennyiben hosszú órák mennek el 1-1 alkalommal azzal, hogy a kanapénkat és ülőgarnitúrákat tisztítjuk? Nos, ilyenkor a válasz viszonylag egyszerű: legyen rendszeres a tisztítási tevékenységünk. Így a por mennyisége is kevesebb lesz 1-1 alkalommal, és a tisztítás is kellemesebb lefolyását nézve. Nagyon sokan esnek abba a hibába, hogy a kárpitot mondjuk fél évente egyszer tisztítják ki. Ha pedig ritkábban végezzük a feladatot, a végeredmény talán soha nem lesz eléggé kielégítő.
Alapvető szabály: minimum évente egy alkalommal azért végezzük el a kárpit kitisztogatását.
Mikor lehet érdemes takarítógépet bérelni?
Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mikor lehet jó ötlet takarítógépet bérelni. Abban az esetben mindenképp megfontolandó, amennyiben a kárpittisztítást egy alkalommal, egyben végezzük. Ez esetben nagy mennyiségű munka vár ránk, és az időkeretet figyelembe véve érdemes lehet elgondolkodnunk azon, hogy mi lenne, ha egy egyszeri alkalomra külön gépet bérelnénk ki a feladatra. Habár, ez egy bizonyos mennyiségű pénzösszegbe kerül és kaucióba, megéri a befektetést, hiszen rengeteg időt spórolhatunk meg, aminek a valódi értéke több lehet, mint a gép bérleti díja.
Mit érdemes tudni az ágyak tisztítási lehetőségéről?
Az ágyak tisztítása soha nem egyszerű feladat. Valójában, egy külön cikket lehet annak a témának szentelni, hogy hogyan lehet jól ágyakat és ágymatracokat kitisztítani. Igazából nagyon hasonló a metodika köszönhetően a szövetek hasonlóságának.
Amennyiben külsős takarító szakembert bízunk meg a feladatokkal, mire számíthatunk?
Ha nincs kedvünk ahhoz, hogy egyénileg bajlódjunk a munkákkal, sokkal jobban járhatunk, ha a kárpit és kanapé tisztítását egy megfelelő szakemberre bízzuk. Íme, lássuk, milyen előnyei vannak ennek a megoldásnak:
1. Biztos, hogy nem fog sérülni a bútor. Egészen biztos, hogy a bútor nem fog megsérülni abban az esetben, ha egy hozzáértő, rutinos takarítóra bízzuk a munkákat, hiszen ő pontosan tudja, hogyan kell bánni a felülettel.
2. Több időnk marad másra. Több időnk lesz mással foglalkozni, ez alatt az idő alatt akár pénzt is kereshetünk, vagy elvégezhetünk olyan tevékenységeket a ház körül, amik rutinból is mennek.
3. Nem kell vegyi anyagokkal és tisztítószerekkel bánni. Akármivel is próbálkozunk, az mindenképp kellemetlen lesz a bőrünknek - attól függően többé vagy kevésbé, hogy pontosan mit használunk. Még az ecettel való munka sem mindig kellemes, és bizonyos esetekben vezethet allergiás reakciókhoz.
4. A tisztítás általában nem drága. Az esetek többségében a szakemberek nem kérnek el horribilis árakat 1-1 kisebb tisztítási munkáért. Ha úgy érezzük, hogy ez alatt az idő alatt más tevékenységeket is végezhetnénk, melyek nekünk időben legalább annyit érnek, akkor érdemes kiadni a munkát egy takarítónak.
Összefoglaló
A kárpittisztítás valójában egy külön szakma. A cikk végső konklúziója az lenne, hogy bizonyos esetekben érdemes lehet megpróbálkoznunk a kárpit tisztításával, bizonyos esetekben azonban jobb, ha kifejezetten erre specializált takarító szakemberre bízzuk a döntést. Amennyiben nem jutunk dűlőre a házi megoldásokkal, akkor érdemes árajánlatot kérni szakemberektől, akik szakszerűen végzik el a munkát. Amennyiben régi a darab, és súlyos a hiba, érdemes lehet egy új kanapéra / kárpitra beruházni.
Komment írása